Otázky a odpovedi

pub. dňa September 2020

Aké zmeny boli vykonane v rámci projektu?

Na celom areáli sa podpísal zub času a nebol nijako inak využívaný. Zásadnou zmenou bolo vybudovanie jazierka, ktoré je napájane stálym prítokom Kadúbkovej vody. Vzniká tu esteticky upravený svet mokrade podobný tomu, ktorý v minulosti na tomto mieste bol. Ďalším zaujímavým prvkom je dažďova záhrada. Je to zásaková jama so štrkom kam steká zrážková voda s cesty. Na brehu pri potoku je vysadni pás motýlej luky, ktorá sa nemusí tak často kosiť. Cely areál slúži ako oddychová zóna s dostatočným počtom lavičiek. Bezpochybne dominantou celého parku je zastrešenie samotného prameňa. Hrdzavú rúru nahradila rustikálna kamenná kašna. Masívna murovaná stavba vychádza z prvkov miestnej ľudovej architektúry. Štít zdobí odliatok starožitného erbu sv.Kataríny. Dlažbu tvoria tehly s historickou hodnotou, pochádzajúce s predošlého kostola.

Štefanov - Kadúbek
starý Kadúbek
Štefanov - Kadúbek
nový Kadúbek

Akým spôsobom je financovaný cely projekt?

Pri tomto štartovnom projekte sme sa snažili vyhnúť zdĺhavému a komplikovanému procesu pre získanie grantov. Cely projekt sme do detailov vypracovali a naplánovali my Rodani. Takisto sme vykonali všetky odborne prace formou dobrovoľných brigád. Obecne financie boli použite len pre nákup potrebného materiálu. Za týchto podmienok je suma 4tis. zanedbateľná v porovnaní s výsledným dielom.


Kto sa bude starať o údržbu areálu?

O bežnú údržbu sa tak ako doteraz bude starať obec. Vďaka zrovnanému terénu sa kosenie jednoduchší. O jazierko sa stará naše združenie.


zásaková jama
zásaková jama(výstavba)
zásaková jama
zásaková jama(ilustračné foto)

Ľudia majú obavy z premnoženia komárov, aké opatrenia ste zaviedli?

Samozrejme, pri projektovaní sme sa snažili eliminovať všetky nepriaznivé vplyvy. V prvom rade jazierko očkujeme ,,živou vodou" obsahujúcu mikroorganizmy a planktón, ktorý sa živí larvami. Ako hlavný požierači komárov sú malé okrasne rybky.


Do akej miery je myslene na bezpečnosť v areáli?

Jazierko nie je koncipovane ako kúpacie a je doň zákaz vstupu. Maximálna hĺbka je 1.7m a nie je prístupná z brehu. Veľká časť jazierka je plytká, lemovaná kameňmi. V hlbokej časti sme použili zaujímavý prvok - plávajúci ostrov, ktorý môže v núdzi poslúžiť ako záchranne koleso.


Štefanov - Kadúbek
nové jazierko(výstavba)
žubrienky
žibot v jazierku(ilustračné foto)

Čo všetko nám areál môže ponúknuť?

Cely park sa snažíme designovať tak, aby pôsobil ukľudňujúco a stal sa prijemným miestom pre odpočinok. Potôčik je vystlaný okrúhlymi kameňmi a vďaka hladkej vode sa tvári ako horská bystrinka po ktorej sa da chodiť a otužovať sa. Kadúbek ma potenciál stáť sa vyhľadávaným miestom pre cyklistov a turistov.


Napísal: Lukáš Vlha a Tadeáš Burda
Došlo k chybe. Táto aplikácia už nemusí reagovať, kým sa nenačíta znova. Reload 🗙